Zonal Competitions

Host :              City C. U Shah Commerce College, Ahmedabad
Dates:             September 2018

Sr No

Name

Competition  

1

Pooja P. Chavda Light Vocal Solo (Indian)  

2

Shobha M. Bhartiya Group Song (Indian) Selected amongst the best three in Zonal Competition

3

Pooja P. Chavda

4

Krishna G. Kothari

5

Neha D. Parmar

6

Prachi P. Shrimali

7

Jasoda M. Chaudhari

8

Bhoomika D. Modi Quiz  

9

Payal J. Makwana

10

Jhalak C. Parmar

11

Shalini S. Dubey Elocution Selected amongst the best three in Zonal Competition
(Participated in Inter Zonal)

12

Mahapara M. Pathan Debate  

13

Chitrangi A. Pandya

14

Dipa K. Jethava Poetry Recitation  

15

Sonal H. Tiwari Mime  

16

Druvika A. Prajapati

17

Priyanka R. Makwana

18

Mahapara M. Pathan

19

Shalini S. Dubey

20

Muskan R. Shukla

21

Vasundhara K. Gaud On the Spot Painting  

22

Hetvi N. Solanki Rangoli  

23

Vishva A. Patel Collage  

24

Rajni B. Joganiya Poster Making  

25

Bhavika B. Dabhi Clay modeling  

26

Radhadevi  V. Maurya Cartooning  

27

Muskan R. Shukla Skits Selected amongst the best three in Zonal Competition
(Participated in Inter Zonal)

28

Rita N. Solanki

29

Mahapara M. Pathan

30

Sonal H. Tiwari

31

Priyanka M. Sheth

32

Anjali V. Maurya

acting workshop

  • Dt: July 10-17, 2018

Expert Invited: Sarthak
18 students participated in the workshop and were benefited through it. These children were taught the nuances of acting which helped them sharpen their skills. Out of these some outstanding ones were selected to participate in the Gujarat University Youth Festival.

 Intercollege participations

  • MISAAL Project by OASIS

OASIS- an NGO, welcomed our students to participate in their Leadership Training Programme which was divided into three different stages

  • 53 students participated in the first –Essay Round
  • 25 students were selected for the second round and that was Group Dialogue
  • Out of these 5 students were given Project work where the students did some social welfare activity in their respective residential areas.
  • The winners of the final Project Round were
  • Shalini S. Dubey
  • Jagruti J. Viramgamia
  • The winner Shalini S. Dubey was given a chance to attend a Leadership Camp at Vadodara from September 5-10, 2018

 

  • PARTICIPATION in State Level Essay Competition

Date: September 25, 2018
Topic: Rashtriya Ekta ane Saamudaayik Samvaditata
Participants: 30
Winners at college level:
First:               Hiralba B. Padhiyar                         Sem V B Com
Second;         Anita Parmar                                     Sem I B Com
Third:              Nehal B. Panchal                            Sem I B Com

  • PARTICIPATION in Intercollege Workshop of Eco-Friendly Ganpati-Making

Date: August 29, 2018
Hetvi N. Solanki (Sem V B Com), Bhavika B. Dabhi (Sem III BA) and Vishwa A. Patel (Sem I B Com) participated in the Workshop and learnt to make Eco-Friendly Ganpati. 

  • Participation in a District level Essay Competition Organized by Traffic Police

Date: August 31, 2018
Participants: 28
Top five essays were sent from our college and Hiralba B. Padhiyar (Sem V B Com) stood amongst the top three in the district and was felicitated by the Commissioner of Police –Shri A. K. Singh

  • Participation in AGRIM TECHFEST 2019 organized by R. B. Institute of Management

Date: February 6, 2019

Sr. No. Name Class Event Result
1 Urmila H. Khatik Sem IV B Com Solo Dance  
2 Mehzabin N. Pathan Sem VI B Com Business Quiz Selected amongst Best Three and were given certificates and trophies
3 Atitha A. Nair Sem IV B Com Business Quiz
4 Nikita D. Waghmode Sem II B Com Dhundte Reh Jaoge  
5 Vaishnavi P. Acharya Sem II B Com Dhundte Reh Jaoge  
6 Divya Baxani Sem II B Com Dhundte Reh Jaoge  
  • Participation in RJT Public Speaking Contest organized by R. J. Tibrewal Commerce College

Preliminary Round
Date: January 21, 2019
Mehzabin N. Pathan, Shashi A. Navik and Shalini S. Dubey qualified to participate in final round and they participated in it on January 30, 2019

  • Participation in PROTSAHAN (2019) organized by V M Patel Institute of Management Ganpat University.
Sr. No. Name Class Event Result

1

Muskan R. Shukla Sem II B Com Nukkad Natak Selected Amongst Best Three and were awarded Certificates and Trophies

2

Mahapara M. Pathan Sem II B Com Nukkad Natak

3

Shalini S. Dubey Sem II B Com Nukkad Natak

4

Rita N. Solanki Sem II B Com Nukkad Natak

5

Priyanka Sheth Sem II B Com Nukkad Natak

6

Sonal H. Tiwari Sem II B Com Nukkad Natak

7

Bhavika B. Dabhi Sem IV BA Rangoli  

8

Anjali Panchal Sem IV B Com Rangoli  

9

Daxa D. Parmar Sem VI B Com Mehendi  

10

Anjali Panchal Sem IV B Com Mehendi  

11

Bhavika B. Dabhi Sem IV BA Best Out of Waste Selected Amongst Best Three and were awarded Certificates and Trophies

12

Devanshiba K. Suryavanshi Sem IV B Com Best Out of Waste

13

Anjali Panchal Sem IV B Com Best Out of Waste

14

Bhavika B. Dabhi Sem IV BA Poster Making